<-- powrót

Ostrogi to przedmiot który pojawił się już w starożytności. Były oznaką statusu, pewnym symbolem przynależności do grupy najlepszych rycerzy. Dawniej ostrogi miały kształt długich szpikulców zakończonych kolczastymi gwiazdami. Ostrogi to niegdyś prawdziwe dzieła sztuki, pięknie przyozdobione zarówno kamieniami szlachetnymi, złotem czy pięknymi wzorami. Wraz z upływającym czasem zmieniały się również ostrogi, ich kształt oraz sposób użytkowania.

Ostrogi western

Obecnie spotykamy się z ostrogami o prostszych kształtach co nie oznacza, że z mniej różnorodnymi. Pełnią funkcję wyłącznie użytkową w celu wzmocnienia działania łydek. Dzięki ostrogom w sposób niemal niewidoczny dla oka obserwatora koń działa na nasze sygnały. Dlatego tak ważne są ostrogi podczas treningów ujeżdżeniowych. Podczas startowania w tej konkurencji ostrogi są obowiązkowe, ze względu na precyzyjność wykonania przez jeźdźca i konia programu. Kształty oraz długości ostróg są ściśle określone w przepisach Polskiego Związku Jeździeckiego, wszystko zależy od konkurencji w jakiej jeździec startuje : skoki, ujeżdżenie czy też wkkw.

Ostrogi

Budowa ostrogi :

Mimo że ostrogi mogą mieć bardzo różnorodne kształty to każda z nich ma identyczny schemat budowy. Każda ostroga składa się z ramion kabłąka, które obejmują but jeźdźca, na środku którego symetrycznie przymocowana jest tzw. szyjka zakończona głowicą. I to właśnie kształt szyjki oraz głowicy dają nam szereg różnorodności w ostrogach. Możemy spotkać ostrogi z główką okrągłą w kształcie kulki zarówno mniejszej jak i większej. Bardzo często główka ostrogi jest kwadratowa czy nawet zakończona ruchomą gwiazdką lub talerzykiem. Te ostatnie bardzo często używane są przez dresażystów. W ruchomych częściach ostrogi (gwiazdka/talerzyk) bardzo ważne jest aby kontrolować czy dany element jest czysty, pozbawiony wszelkich zabrudzeń, aby obracał się swobodnie. W innym wypadku możemy zranić konia.
Budowa ostróg
Ostrogi produkowane są z różnych metali, zazwyczaj z niklowanego mosiądzu, żelaza czy stali nierdzewnej. Możemy spotkać również ostrogi wykonane z plastiku i to w różnych kolorach.
W celu ochrony buta przed otarciami znajdują się na rynku ostrogi, których ramiona kabłąka są powleczone gumą lub obszyte skórą. Ostrogi przyczepiamy do butów za pomocą specjalnych pasków do ostróg. Paski te przewleka się przez oczka znajdujące się na końcach ramion kabłąka, a następnie odpowiednio zapina na bucie. W sklepach jeździeckich możemy znaleźć różne rodzaje pasków : skórzane, wykonane z tworzywa sztucznego czy tez plastikowej plecionki. Wybór zależy od naszych upodobań oraz wygody użytkowania.

Ochrona butów przed otcieraniem ostróg
Poza klasycznymi ostrogami miłośnicy dziedziny western mogą poszczycić się ostrogami zdecydowanie bardziej zdobnymi. Działanie oraz użytkowanie tej pomocy jest identyczne, różnica polega jedynie w budowie głowicy, która w większości zakończona jest ruchomą gwiazdką, chociaż oczywiście spośród wszystkich modeli spotkamy również głowicę w kształcie kulki. Charakterystyczna w ostrogach westernowych jest długa wygięta w dół szyjka, która związana jest z charakterystyką jazdy w stylu western, a dokładniej dosiadem. Jeźdźcy siedzą w siodle wyprostowani z wysuniętymi do przodu nogami, dlatego w celu umożliwienia dosięgnięcia końskich boków przez jeźdźca szyjka ostrogi musi być dłuższa. Paski do ostróg bardzo często są równie zdobne co same ostrogi i wykonane ze skóry. Mocowanie pasków jest nieco inne niż w ostrogach stylu angielskiego. Paski te leżą jedynie na górnej części butów.

Jakie ostrogi wybrać?

To jakie ostrogi kupimy zależy od wielu rzeczy. Rzecz najważniejsza to nasze umiejętności oraz wrażliwość konia na ostrogi. Wybór zależy również od konkurencji jeździeckiej w jakiej startujemy bądź w jaki sposób trenujemy konia. Mniej doświadczeni jeźdźcy powinni zaopatrzyć się w ostrogi krótsze z głowicą w kształcie kulki (bądź ostróg bardziej zaokrąglonych). Jeźdźcy mający kontrolę nad swoją łydką, potrafiący kontrolować swoje ciało oraz umiejący dopasować odpowiednią siłę działania ostrogi (o ile w ogóle jest konieczna) mogą używać ostróg dłuższych silniej działających na konia.

Należy pamiętać o pewnych zasadach zakładania ostróg. Przeważnie ostrogi są jednej długości, także nie ma rozróżnienia pomiędzy lewą a prawą ostrogą. Zdarzają się jednak ostrogi, których ramiona kabłąka są różnej długości, wówczas pamiętajmy o odpowiednim przydzieleniu ostrogi do nóg. Równie ważne jest aby głowica ostróg była zawsze skierowana do dołu (wyjątkiem są ostrogi z głowicą w kształcie łabędziej szyi) – w odwrotnej sytuacji narażalibyśmy naszego konia na ciągłe dźganie go po bokach ostrogami. Bardzo ważne jest prawidłowe montowanie oraz zapinanie pasków. Sprzączki od pasków powinny zawsze być po stronie zewnętrznej, aby nie obcierać boków konia. Zapinamy je na tyle ciasno aby ostroga nie przesuwała nam się i trzymała stabilnie buta, jednak nie na tyle ciasno żeby uciskały nam stopy i krępowały nasze ruchy. Jeżeli ostrogi nawet po prawidłowym dopasowaniu były nadal za luźne prawdopodobnie mamy zły rozmiar ostróg (ramiona kabłąka są za szerokie). Spotkamy się w sklepach z różnymi rozmiarami ostróg – dla kobiet, mężczyzn czy dzieci. Jeżeli jednak zakupiliśmy za duże ostrogi możemy spróbować delikatnie wygiąć ramiona kabłąka w celu zwężenia światła ostrogi i dopasowania do naszego buta.

Jak założyć ostrogi

Użytkowanie ostróg

Zanim zdecydujemy się na trening z ostrogami zastanówmy się jeszcze raz czy naprawdę ten rodzaj pomocy jest konieczny. Jeżeli myślisz, że dzięki ostrogom pobudzisz swojego konia, który jest leniwy i nie chce iść do przodu, to jesteś w błędzie. Może rzeczywiście na początku zauważysz reakcję, jednak wielce prawdopodobne jest to, że koń stępi się na ten bodziec i przestanie poruszać się bardziej energicznie. W tym wypadku odpowiedni trening konia zmotywuje go do lepszego poruszania się chętnie do przodu.

Kolejna sprawa to Twoje umiejętności. Czy masz dobrą równowagę w siodle? Obciągnięte w dół pięty? Czy Twoje łydki stabilnie przylegają do konia nie powodując odstawiania stóp na zewnątrz? Jeżeli odpowiedź na wszystkie pytania brzmi - tak, to wówczas możesz zastanowić się nad użyciem ostróg. Pamiętaj, że działanie ostrogami ma za zadanie wzmocnić przekazywanie sygnału łydkami, czyli jest to sygnał czasowy i celowy. Dlatego musisz mieć bardzo stabilny dosiad. Większość czasu podczas jazdy ostrogi są w stanie „spoczynku” czyli nie dotykasz głowicą boków konia. Złe posługiwanie się ostrogami może spowodować poważne okaleczenie Twojego konia, bardzo często niewidoczne na zewnątrz. Nawet gdy korzystamy z ostróg o zaokrąglonej końcówce możemy wywołać obrzęki, wewnętrzne wylewy podskórne, obtarcia czy też skaleczenia. Dlatego jak widzisz u konia na bokach wytartą sierść to zastanów się czy przypadkiem koń dodatkowo nie odczuwa bólu spowodowanego obrzękiem lub wylewem wewnętrznym. Postawmy się w sytuacji konia i wyobraźmy sobie, że cały czas ktoś dźga nas metalową kulką po żebrach. Zbyt długie powodowanie ucisku na pewno wywołałoby u nas ból i obrzęki. Często koń źle reaguje na tę pomoc i zaczyna wierzgać, brykać, jest zdenerwowany i podirytowany. Dlatego tak ważne jest doświadczenie jeźdźca, aby móc zareagować w nieprzewidzianych sytuacjach. Pamiętajmy, że ostrogi to kolejne narzędzie, które wpływa poprzez odczuwanie na żywej istocie. Dlatego używajmy ostróg rozsądnie i tylko wtedy, gdy potrzebujemy aby nasz sygnał przekazywany łydką był wzmocniony. To nie może być ciągłe dotykanie boków konia ostrogami. Podczas dawania sygnału ostrogą noga nie może się skręcać oraz nie wolno też obracać stopy na zewnątrz. To ma być jedynie subtelne dotknięcie boków konia podczas silniejszego zadziałania łydką.

Nie zapominajmy, że najważniejsze są odpowiednie umiejętności jeździeckie, bardzo dobra wzajemna współpraca z koniem. Jeżeli uda nam się osiągnąć ten cel bez zbędnych pomocy to nasz sukces. Oczywiście w poważniejszych sportowych treningach zdarza się to bardzo rzadko, co nie znaczy że najpierw próbujemy własnych sił, a potem sięgamy po pomoce. Ostrogi to nie modny dodatek do ubioru jeźdźca. Żaden szanowany się jeździec nie będzie dumnie kroczył po stajni w oficerkach, na których zamocowane ma ostrogi. Zasadą dobrego wychodzenia jeździeckiego jest to, że zakładamy ostrogi tuż przed jazdą i po jeździe jak najszybciej je zdejmujemy. Tutaj nie ma się czym chwalić.

<-- powrót


ZAPRASZAMY NA ZAKUPY:
Ostrogi jeździeckie