<-- powrót

Żywienie oraz rodzaje
Konie żyjące w warunkach naturalnych prawie przez cały czas jedzą, robiąc jedynie krótkie przerwy na odpoczynek. Spowodowane jest to faktem, iż koń ma stosunkowo niewielki żołądek, który jest wielkości piłki.

Najlepiej dla konia byłoby aby naturalne warunki pobierania paszy były zbliżone do naturalnych. Oczywiście w warunkach kiedy trzymamy konia w stajni nie jest to możliwe, dlatego karmienie konia trzy razy dziennie o stałych porach jest drogą we właściwym kierunku. Jeżeli zasady karmienia o właściwych stałych porach nie są zachowane, koń staje się niespokojny i może cierpieć na niestrawność i kolki. Ważne jest również aby nie wsiadać na konia zaraz po jego karmieniu, minimalny okres odpoczynku konia po karmieniu paszą jaki należy zachować jedna godzina. Rodzaje paszy jakim są karmione konie:

Granulaty - jest to mieszanka paszowa spełniająca niezbędne wymagania w celu dostarczenia koniowi wysokowartościowej paszy dla koni. Jeśli granulaty są podawane wraz z sianem i marchwią stanowią idealną paszę podstawową dla konia!

Owies - cechuje go wysoka wartość odżywcza i jest łatwo trawiony przez żołądek konia. Ważne aby podawany owies był najwyższej jakości: suchy, błyszczący, nie pachnący pleśnią, nie sklejający się. W przypadku koni nie pracujących podawanie owsa może spowodować, że konie staną się niesforne. Dzieje się tak ze względu na wysoką porcję energii jaką zapewnia owies.

Otręby - uboczny produkt uzyskiwany podczas mielenia pszenicy! Dzięki dużemu bogactwu witamin świetnie nadają się jako pasza dla koni. Błonnik zawarty w łuskach z ziaren wspomaga trawienie innych składników paszy. Przed podaniem otrębów należy je namoczyć.

Mesz - to otręby pszenne z dodatkiem zaparzonego siemienia lnianego wymieszanego z ciepłą wodą. Pozytywnie wpływa na układ trawienny i jest wspaniałą nagrodą dla konia po długim treningu.

Marchew, Buraki Pastewne, Brukiew - zawierają dużo witamin są soczyste i bardzo lubiane przez konie. Stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej diety w witaminy, szczególnie witaminy A.

Siano – to ścięta trawa, która powinna być podawana po uprzednim dokładnym jej osuszeniu (co najmniej 6 tygodni). Przez okres schnięcia traw zawarte w niej trujące rośliny wysychają i nie powodują już chorób u koni. Siano pozwala zwalczyć nudę koniowi w boksie, dlatego też powinno zawsze się tam znajdować.

Próba zbliżenia się do warunków naturalnych w żywieniu koni jest dość trudna. W związku z powyższym powstała duża gama gotowych pasz podawanych koniom. Pasze dla koni produkowane są z uwzględnieniem potrzeb koni pracujących bądź w chwilowym spoczynku, mających dostęp do padoków lub nie mających takiego dostępu. Pasze produkowane specjalnie dla koni uwzględniają ich środowisko zewnętrze a przede wszystkim potrzeby wewnętrzne końskiego organizmu.

<-- powrót